|
|
| ブランド名: | FUTURE |
| モデル番号: | JC-6385 |
| MOQ: | 100000 |
| 価格: | 交渉可能 |
| パッケージの詳細: | カートン |
| 支払条件: | ウェスタンユニオン、T/T、D/P、D/A、L/C |
Our premium Foam Applicator Valve, also known as Foam Dispensing Valve and Foam Applicator Nozzle, is a high-performance component designed to deliver consistent, smooth foam output for a wide range of applications. Crafted with durable, food-grade and cosmetic-grade materials, this foam valve ensures safe contact with various formulations, including facial cleansers, hand soaps, body washes, and other personal care products.
The precision-engineered structure of the foam dispensing valve guarantees leak-proof operation, preventing product waste and ensuring clean, mess-free application every time. Unlike ordinary valves, our foam applicator valve features an optimized flow control system that adjusts foam density, making it suitable for both thick and thin formulations.
This Foam Applicator Valve is primarily applied in the cosmetic and personal care industry, including facial cleanser bottles, hand soap dispensers, body wash containers, and facial foam products.
| Product Name | Foam Cleaner Aerosol Valve with Brush Cap |
|---|---|
| Valve Type | Continuous Spray Foam Valve |
| Mounting Cup | Tinplate, both sides lacquered |
| Cup Diameter | 25.4 mm (1 inch standard) |
| Cup Thickness | 0.30 mm / Customizable |
| Stem Orifice | 0.33 mm / 0.46 mm / Customizable |
| Body Orifice | 0.40 mm / 0.51 mm / Customizable |
| Gasket Material | Buna-N / Neoprene / Butyl |
| Spring | Stainless Steel |
| Housing | Polyacetal (POM) |
| Dip Tube | PE (Polyethylene), length customizable |
| Spray Pattern | Foam Output |
| Actuator Type | Foam Actuator Compatible |
| Cap Type | Brush Cap (PP + Nylon Bristles) |
| Cap Color | Customizable |
| Compatibility | Standard Aerosol Cans |
| Application | Car Care, Upholstery, Carpet, Household Cleaning |
| OEM Service | Available |
|
| ブランド名: | FUTURE |
| モデル番号: | JC-6385 |
| MOQ: | 100000 |
| 価格: | 交渉可能 |
| パッケージの詳細: | カートン |
| 支払条件: | ウェスタンユニオン、T/T、D/P、D/A、L/C |
Our premium Foam Applicator Valve, also known as Foam Dispensing Valve and Foam Applicator Nozzle, is a high-performance component designed to deliver consistent, smooth foam output for a wide range of applications. Crafted with durable, food-grade and cosmetic-grade materials, this foam valve ensures safe contact with various formulations, including facial cleansers, hand soaps, body washes, and other personal care products.
The precision-engineered structure of the foam dispensing valve guarantees leak-proof operation, preventing product waste and ensuring clean, mess-free application every time. Unlike ordinary valves, our foam applicator valve features an optimized flow control system that adjusts foam density, making it suitable for both thick and thin formulations.
This Foam Applicator Valve is primarily applied in the cosmetic and personal care industry, including facial cleanser bottles, hand soap dispensers, body wash containers, and facial foam products.
| Product Name | Foam Cleaner Aerosol Valve with Brush Cap |
|---|---|
| Valve Type | Continuous Spray Foam Valve |
| Mounting Cup | Tinplate, both sides lacquered |
| Cup Diameter | 25.4 mm (1 inch standard) |
| Cup Thickness | 0.30 mm / Customizable |
| Stem Orifice | 0.33 mm / 0.46 mm / Customizable |
| Body Orifice | 0.40 mm / 0.51 mm / Customizable |
| Gasket Material | Buna-N / Neoprene / Butyl |
| Spring | Stainless Steel |
| Housing | Polyacetal (POM) |
| Dip Tube | PE (Polyethylene), length customizable |
| Spray Pattern | Foam Output |
| Actuator Type | Foam Actuator Compatible |
| Cap Type | Brush Cap (PP + Nylon Bristles) |
| Cap Color | Customizable |
| Compatibility | Standard Aerosol Cans |
| Application | Car Care, Upholstery, Carpet, Household Cleaning |
| OEM Service | Available |